
VINYÁSZA KRAMA
A vinyásza krama szó szerint a légzégzésszinkronban végzett mozgás (vinyásza) módszertanát (krama) jelenti. A stílus jellegzetessége, hogy minden egyes ászanát vinyásza követ, tehát az ászanákat légzéssel összehangolt összekötő elem fűzi össze.
A vinyásza krama Sri. T. Krishnamacharya hagyatéka,
ő hozta vissza ezt a jógatípust a köztudatba a 20. sz elején. Az 1900-as években megírt művében, a Jóga Makarandában (A jóga nektárja) a vinyásza krama rendszert mutatja be. A vinyasza krama variabilis sorozatai közül csupán néhányat ismertet benne, de az elnevezés nem csak ezekre a konkrét sorozatokra vonatkozik, tehát a Jóga Makaranda csak ízelítő a teljes rendszerből.
Krishnamacharya szerint a vinyásza krama három fő aspektusa a vinyásza csikitszá, a vinyásza sakti és a vinyásza adhjátmiká. A vinyásza csikitszá a jóga terápiás megközelítése, a vinyásza sakti az erőt növeli, a vinyásza adhjátmiká pedig közelebb viszi a gyakorlót kezdetben a finomfizikai elemekhez, később Istenhez. Az utóbbi módszer nem is egy adott technika, inkább a gyakorláshoz való hozzáállás. Tehát az első két technika gyakorlása közben elkezdünk odaadást mutatni a legfensőbb valónk iránt. Ezt bhakti jógának is nevezik, az odaadás jógájának. Ez sosem passzív meghódolás, sokkal inkább pozitív hozzáállás az összes egyéni lélekhez, mindenben és mindenkiben az isteni szikra észrevétele.
Krishnamacharya nem tanított különálló ászanákat vinyásza és légzés tudatosítás nélkül. A lassú, egyenletes légzés fenntartását, és az ászanák széles skáláját tanította megfelelő sorrendben, a gyakorló szükségleteinek megfelelően, vinyászákkal összefűzve. Ezt a hagyományt tartjuk életben a Kissyo T É R -ben