
MAGAMRÓL
"Ki minek gondol, az vagyok annak..."
Írja Weöres Sándor. Igaz! Így aztán Rád is bízhatnám magam. Hogy megmondd, ki vagyok, mi az, amit adni tudok, és mennyi az, amit ebből fogadni szeretnél.
A felismerés 2008-ban történik: vissza kell térnem az élők, az ébren lévők közé! Nagymamám az inspiráció, aki 70 évesen nyújtott térddel lerakja két tenyerét a padlóra. Mosolyog, tesz-vesz, fél kézzel ebédet főz, a másikkal pedig rendben tartja a kertet. Én: az árnyék. Álmatagon kóválygok, lehajolva alig érem el a térdem. Másnap mindenre készen megveszem az első jóga DVD-met.
Néhány halálra ítélt otthoni próbálkozás után, a jógatermek felé veszem az utam. Az első jógatípus, amelynél azt érzem, radikális változásokat indít el: a Bikram jóga. Átütő! Gyötrelem és eufória! Lerombol és újjáépít. Az esélytelenek nyugalmával kezdem, és megilletődve figyelem, ahogy szépen lassan felszabadulok, erőt és rugalmasságot kapok. Világosan érzem, hogy szerelmes vagyok! :)
2011-ben ösztöndíjjal Firenzébe költözöm. Via Tavolini, 6 olasz lakótárs, Panino a macska, meg én. Otthoni gyakorlást folytatok, hely híján a nappaliban. Lakótársaim először idegenkedve figyelnek, majd nem sokkal később már velem gyakorolnak. :) “Mi lenne, ha ma te nem jógáznál, inkább csak segítenél?” A kérdést követő két óra örök emlék marad. Én a nyelvvel küzdök, ők a testidegen pozíciókkal, ingatagsággal. A csoda mégis megtörténik! Attól a naptól kezdve teljes bizonyossággal tudom, nem hagyhatom abba. Ez a leghálásabb feladat, és ami igazán motivál: az emberek mosolya.
Egy évvel később 2012-ben Los Angelesbe utazom, hogy hivatalosan is jóga tanárrá váljak, és részt vegyek a 10 hetes Bikram Yoga Teacher Trainingen, Bikram Choudhury vezetésével. Ez életem egyik legmeghatározóbb élménye. A borzalmak borzalma és felemelő extázis egyszerre. Semmihez nem tudnám hasonlítani, ami ez idáig történt velem.
A tréning után megadatik, hogy teljes állásban, minden mást félretéve a jógának, és a tanításnak szenteljem magam. Mindig is nyitott voltam más irányzatokra. Ebben az időszakban a gyakorlás mellett a jóga története, filozófiája és anatómiája kerül előtérbe, és inspirál arra, hogy minél több rövidebb-hosszabb képzésen, worshopon vegyek részt. Javarészt a Bhaktivedanta Hittudományi Főiskolán és a Purnam Stúdióban, de egyéb központokban is. Pranayama tanfolyamok, Meditációs technikák, és oktató képzés, Ayurvedikus gyógyítás, stb.
Izgalmas időszak ez, de az új szerelem csak 2014. októberében robban, és alapjaiban forgat fel mindent. Egy astangás csapattal - Mayor Ági vezetésével - 2 hétre Nepálba utazom, ahol reggelente házak tetején Astanga (Mysore) gyakorlással keltjük a napot. A Himalája közelsége, Nepál páratlan atmoszférája, valamint az utazás, az együttlét és a vinyászázás öröme megbűvöl, végérvényesen hatalmába kerít. Hazatérve, akkurátusan végigpróbálva Budapest astanga, és vinyásza jóga iskoláit, egy pillanatra sem merül fel kérdésként, hogy hol állapodjak meg. Olyan helyre lelek, ami nem csupán egy jógastúdió, de egy “szentély”, egy közösség, egy életérzés, ahol a szakmai felkészültség, odaadó figyelem, fegyelem, elmélyültség és átható szellemiség van jelen. Ezek azok az értékek, amik megérintenek, és amiket magam is szeretnék képviselni.
Ebben az időszakban a Bandha Works Jógaiskolában tevékenykedem, Vinyasza Krama és Astanga órákat tartok. Az iskolán kívül speciálisan terhelt egyéneknek tartok terápiás célzattal magánórát. Olyan tanárok segítenek a fejlődésben, mint Saraswathi Jois, Govinda Kai, David Robson, Lucia Andrade, Matthew Sweeney és Lino Miele.
2016-ban anya-lánya gyakorlóimtól ihletést nyerve Csíki Marjannál Gyermekjóga oktatói képesítést szerzek.
2017. februárjában 6 hétre Indiába, Mysore városába utazom, ahol Vinay Kumarnál gyakorlok heti hat nap, napi 6 órában. Hajnalban Prana Vashya jóga, majd Bhagavad Gita éneklés, ezt követően egy óra Pranayama, délutánonként pedig Hátrahajlítás órák. Az itt eltöltött idő alapjaiban változtatja meg a látásmódomat, az érzékenységemet, önmagamhoz, és a jógához való viszonyomat. Egyre inkább a szabad szellem, és az egyénspecifikusság felé orientálódom.
Hazatérve nem folytatom a csoportos jógaoktatást, az egyénnel foglalkozom, Milena Jovanovic shalájában gyakorlok, tőle kapom meg az astanga jóga második sorozat ászanáinak java részét. Közben továbbra is érdeklődve figyelem az egyéb vinyásza jóga hagyományokat, 2017-ben Vinyasa Flow oktatói jogosítványt szerzek a Purnam Oktatói Akadémián.
Sosem volt álmom stúdiót nyitni, teret nyerni a jóga biznisz világában. Az álmom az volt, hogy teret adjak. A figyelemnek. Neked. Magamnak... Teret, ami alakít. És amit alakítunk. Együtt. Egyként. Ez a tér aztán 2019-ben lelt otthonra belvárosi lakásom emeletén. Megszületett a Kissyo T É R...